Znajdź lekarza:  
  

Informacje dla pacjentaDefinicja genezy bólu kolana

Ból kolana to utrapienie w okolicy stawu kolanowego. Szczególnie narażeni są na to schorzenie starsi ludzie, ponieważ przyczyną jest najczęściej zużycie chrząstki stawowej,  tzw. gonarthrosis. Zdarza się jednak, że dolegliwość występuje również u młodych ludzi, a nawet dzieci i młodzieży.

Najczęstsze schorzenia w obrębie stawu kolanowego

Ważnym czynnikiem wyzwalającym ból kolana może być uszkodzenie łąkotki, spowodowane urazem podczas uprawiania sportu lub jest następstwem przewlekłego zużycia. Do innych przyczyn bólu należą artroza kolana lub zerwanie więzadła, jak również zużycie, a także przeciążenie i stres mogą być również częstymi  przyczyny bólu kolana.

Staw kolanowy

Staw kolanowy łączy ze sobą dwie najsilniejsze i najdłuższe kości w organizmie człowieka, kość udową (femur) i piszczelową (tibia). Pomiędzy tymi kośćmi znajdują się dwie łąkotki : przyśrodkowa oraz boczna. Są to dwie struktury chrzęstne w kształcie półksiężyca, które służą jako bufory. Do ich zadań należy między innymi przenoszenie obciążeń, stabilizacja, rozprowadzanie płynu stawowego. Kolejnym elementem kolana jest rzepka, która znajduje się przed łąkotkami i stanowi swego rodzaju tarczę ochronną. Za stabilizację stawu kolanowego odpowiadają więzadła oraz mięśnie. Więzadła poboczne biegną wzdłuż wewnętrznej i zewnętrznej strony stawu kolanowego. Zarówno tylne (PCL) i przednie więzadła krzyżowe (ACL) biegną w poprzek.

Rodzaj bólu kolana jest wskazówką, co jest przyczyną dolegliwości.

Do najczęstszych przyczyn bólu kolana należą choroby, urazy lub przeciążenia stawu. Ból może objawiać się na różne sposoby, w zależności od przyczyn występowania: czasami pojawia się tylko podczas wysiłku, np. podczas wchodzenia po schodach, wędrówki pod górę lub zaraz po wysiłku fizycznym, np. treningu. Jednakże, odczuwalny jest również w innych momentach, np. podczas snu. Zdarza się również, że ból jest przewlekły, może być przytłumiony pulsujący, ostry lub przewlekły. Wszystkie objawy mają coś wspólnego: dostarczają pierwszych ważnych wskazówek do rozpoznania urazu. Na ich podstawie można samemu stwierdzić, czy i kiedy należy zwrócić się do specjalisty w celu leczenia dolegliwości kolan. Leczenie może być zachowawcze, a więc nieinwazyjne lub za pomocą operacji chirurgicznej.

Ucisk, rwanie lub ostry ból kolana

Tego typu ból kolana jest opisany jako uciskające, rwące lub ostre. Tym objawom często towarzyszy obrzęk zapalny. Dodatkowo, kolano sprawia wrażenie bardzo ciepłego w dotyku, może być również ograniczona mobilność w obrębie stawu. 

Rodzaj leczenia

Przyczyna bólu kolana może również określić typ leczenia. Bardzo często aby chronić kolano wystarczy, że będzie się trzymało je w pozycji podniesionej oraz ograniczy się ruch. Jeśli występuje stan zapalny i obrzęk, należy schłodzić staw. Zerwanie więzadła często wymaga minimalnie inwazyjnego zabiegu chirurgicznego przeprowadzonego przez doświadczonego lekarza. Pozwoli to uniknąć długotrwałego uszkodzenia, jak choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Z uszkodzeniem łąkotki trzeba zgłosić się do specjalisty, aby uniknąć zużycia i uszkodzenia chrząstki w przyszłości.

Przyczyny bólu kolana:

 • Uszkodzenie łąkotki
 • Zerwanie więzadła
 • Uszkodzenie chrząstki
 • Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego
 • Zwichnięcie rzepki
 • Stłuczenia, zniekształcenia i złamania
 • Choroba Osgood-Schlatter
 • Osteochondritis dissecans (OD)
 • Torbiel Bakera
 • Zespół bólu rzepkowo-udowego
 • Chondromalacji patellae